Yabancı ülke Vatandaşları Emlak Satın Alarak Türk Vatandaşlığına Nasıl Sahip Olabilir??

TAPU : Tapu satın alınan gayrimenkulun size ait olduğunu doğrular. Türkiye’de satılık ev sahibi olarak yeni bir hayata başlayan yabancıların ilk öğrendiği kelimelerden birisidir. 18.09.2018 tarihli kanunla birlikte Türk pasaportuna sahip olmanın yollarından biriside 250.000 $ veya üzeri tutarlı ev satın almaktır.

Tapu Türkiye’de yeni bir serüvene başlamak için sahip olmanız gereken evraklardan birisidir. Genellikle konut sahibine verilmekle birlikte, Tapu birden fazla kişiye ait olabilir. Burada dikkat edilmesi gereken başka bir hususta, kiracıların ne kadar uzun sözleşmeye sahip olduğu gözetilmeksizin tapunun sadece konut sahiplerine verilebildiğidir.

Şimdi birlikte tapu ile ilgili sıkça sorulan sorulara göz atıp cevaplarını sizinle paylaşalım,

 

Tapu çeşitleri nelerdir?

Üç farklı tapu türü vardır: Ortak mülkiyet tapuları, kat mülkiyeti tapuları ve müşterek mülkiyet tapuları.

İnşaat süreci devam ederken tapumu teslim alabilir miyim?

Evet, inşaat süreci devam ederken tapunuza sahip olabilirsiniz. Bu aynı zamanda size devam eden bir projede hisse satın alma fırsatı verir.

Bir mülkün TAPU'sunu almak için mülkün tam bedelini ödemem gerekir mi?

Genellikle tapu, tam fiyat ödendikten sonra edinilse de, alıcı ve satıcının bunu kabul etmesi durumunda, sadece gerekli peşinatı ödeyerek bir varlığın tapusunu elde etmek de yaygın bir uygulamadır.

Tapumu kaybedersem tekrar alabilir miyim?

Kesinlikle! Sadece bir Tapu ve Kadastro ofisini ziyaret ederek ve belge için küçük bir miktar ödeyerek tapunuzun yenisini alabilirsiniz.

Türk Vatandaşlığına başvurmak için sadece Türkiye'de satılık gayrimenkul satın almak yeterli mi?

Evet. Mülkün değeri 250 bin ABD Doları veya daha fazla ise, Yatırım Yoluyla Türk Vatandaşlığı almaya hak kazanırsınız.

Türk Vatandaşlığı almak için birden fazla gayrimenkul satın alabilir miyim?

Evet, birden fazla mülkün toplam değeri 250.000 ABD Doları veya daha fazla ise, Türk Vatandaşlığı için başvurabilirsiniz.

TAPU belgemin geçerli olduğundan nasıl emin olabilirim?

TAPU'nuzun geçerliliğini her zaman bir Tapu ve Kadastro Ofisinde kontrol edebilirsiniz.

Herhangi bir yabancı vatandaş Türkiye'de mülk satın alabilir mi?

Hemen hemen tüm yabancı ülkelerin vatandaşları Türkiye'de Satılık Emlak satın alabilirler. Ancak uyruğunuza bağlı olarak bazı sınırlamalar olabilir.

TAPU'ma sahip olmak için hangi belgelere ihtiyacım var?

Yalnızca orijinal pasaportunuzu ve 2 biyometrik fotoğrafınızı sağlamanız yeterlidir. Sürecin geri kalanında, Realtor Turkey Türkiye'de heyecan verici ve unutulmaz bir hayata başlamak için TAPU'nuzu almanıza memnuniyetle yardımcı olacaktır.

TAPU'mu almak için herhangi bir ücret ödemem gerekiyor mu?

Evet, Tapu ve Kadastro dairesi sizden emlak bedelinin %4'ünü vergi olarak ödemenizi isteyecektir.

Şimdi, Türkiye'de satılık gayrimenkul satın alımıyla edinilen TAPU'nun neye benzediğini ve üzerinde hangi bilgilerin olduğunu görelim,

1 – İLİ

Bu bölüm gayrimenkulun hangi şehirde olduğunu gösterir. Örneğin, Antalya'da satılık gayrimenkul satın aldıysanız “Antalya” yazacaktır.

2 – İLÇESİ

Bu bölüm, mülkün hangi ilçede bulunduğunu gösterir.

3 – MAHALLESİ
Bu kısım, mülkün bulunduğu mahalleyi gösterir. Endişelenmeye gerek olmamakla birlikte bazı durumlarda, konuma bağlı olarak bu kısım boş bırakılabilir.

 4 – KÖYÜ

Bu bölüm, mülk hakkında daha ayrıntılı bir konum bilgisi sağlar.

5 – SOKAĞI
Bu kısım taşınmazın bulunduğu sokağı gösterir.

6 – MEVKİİ
Mülkün mevkii hakkında ek bilgi. Konuma bağlı olarak bazı durumlarda boş bırakılabilir.

7 – PAFTA No.

Tapunun en kritik bölümlerinden birisi. Bu kısım, mülkün şehir planına göre tam olarak nerede olduğunu gösterir.

8 – ADA No

Bu, mülkünüzün blok numarasıdır.

9 – PARSEL No.

Bu, bir mülkün son ve en belirgin detayıdır, Türkiye'de satılık Gayrimenkulun şehir planındaki parsel numarası bu bölümde belirtilir.

10 – NİTELİĞİ

Gayrimenkul açıklaması. “Bina”, “arazi” vb.

11 – FOTOĞRAF

Mülk sahibinin/müşterek sahibinin fotoğrafının yer aldığı bölüm.

12 – YÜZÖLÇÜMÜ

Bir taşınmazın sahip olduğu tam yüz ölçümü.

13 – HEKTAR

Gayrimenkulun kaç hektar olduğu.

(1 hektar = 10.000 m2)

14 – m2

Bir varlığın alanının metrekare cinsinden ölçüsü. (1 m2 = 10,7 fit kare)

15 – DESİMETRE KARE

Bir varlığın alanının desimetre kareler cinsinden ölçüsü. (1 dm2 = 0,01 m2)

16 – SINIRI

Bu kısım, gayrimenkulun tam sınırlarını gösterir. Bu, Tapu ve Kadastro dairesi tarafından yetkilendirilmiş bir arazi memuru tarafından onaylanabilir.

Bu bilgiler, Türkiye'de satılık dairenizi satın aldıktan sonra yasal bir tapunuz olduğunu kanıtlar. Belge, Tapu ve Kadastro dairesi tarafından mülkün satın alınmasını ve yeni mülkiyetini resmi olarak onaylar.

Böylece, Türk vatandaşlarının misafirperverliğini hemen hissedecek, güzel yerleri keşfetme, zengin müzeleri, uçsuz bucaksız kumsalları, el değmemiş doğayı ziyaret etme ve Türkiye'nin yedi farklı coğrafi bölgesinde aynı anda var olan farklı iklimlerin tadını çıkarma fırsatına sahip olacaksınız.

250.000 Dolar ve üzeri bir fiyata sahip bir tapu edindikten sonra; siz, eşiniz ve çocuklarınız Türk Vatandaşlığına başvurmaya hak kazanırsınız. Türk Vatandaşlığı başvurusu sürecinin sonuçlanması 3 ila 6 ayı bulabilmektedir. Vatandaşlık başvurunuz sonuçlanıp onaylandığında Türk Vatandaşlığı statüsünün her alanından yararlanmaya başlayabilirsiniz. Herhangi bir şirkete iş başvurusunda bulunabilir, hatta ülkeler arası ithalat ve ihracat ticaretine başlayabilir ve 111'den fazla ülkeye seyahat edebilirsiniz.

Vatandaşlığınızı aldıktan 3 yıl sonra, mülkünüzü satmanız da mümkündür. Türkiye'de büyüyen ekonomi ve genişleyen gayrimenkul sektörü sayesinde, yatırımınızdan kazanç sağlama şansınız da olacak. Türkiye, kanunen birden fazla pasaport sahibi olmanıza izin verir, böylece kendi vatandaşlığınızı terk etmenize gerek kalmaz. Ayrıca, Türkiye'de eğitim ücretsiz olduğu için, tüm devlet okulları siz ve çocuklarınız için ücretsiz olacaktır. Siz de Türkiye'de satılık villa veya daire satın alarak bu heyecana dahil olun.

Türkiye'de emekli olursanız, sosyal güvenliğiniz ve sağlık yaşamınız da Türkiye Cumhuriyeti tarafından garanti altına alınacaktır.

Türkiye'de yeni bir hayata başlamaya hazır mısınız? Cevabınız evet ise, deneyimli profesyonellerden oluşan Realtor Turkey ekibimiz satış öncesi ve sonrası tüm taleplerinize cevap vermeye, güvenli ve karlı yatırıma yardımcı olmaya hazırdır.

TAPU sahibi olmanın ve Türkiye'de daha iyi bir hayata başlamanın her adımında Realtor Turkey olarak 'Bizim ekibiniz sizin ekibinizdir' prensibimizi hissedeceksiniz. Güzel bir doğaya sahip, güvenli ve kültürel açıdan zengin bir ülke sevdiklerinizle size ev sahipliği yapmaya hazır. Kararınız için hepinize en iyisini diliyoruz ve yeni yolculuğunuzda iyi şanslar diliyoruz!

Türkiye'deki Güncel Piyasa Trendleri ve Fırsatlarından Haberdar Olun!
Ağımıza Katılın

Türkiye'deki Güncel Piyasa Trendleri ve Fırsatlarından Haberdar Olun!

Toplam E-posta Abone Sayısı 30.000+

Loading...