Türkiye'de Gayrimenkul Satın Almak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Türkiye'de satılık bir mülk satın alırken nelere dikkat edilmelidir?

İzlenmesi Gereken Adımlar

 

Gayrimenkul sektörü Türkiye’de önemli bir yere sahiptir. Bu lokomotif endüstri Türkiye için eşsiz bir önemdedir ve sadece 2021 yılında satılan 1,5 milyon mülk ile günde 200 milyon dolarlık bir satış hacmine sahiptir. Bu büyük satış başarısının arkasında Türkiye'nin albenisi yatmaktadır. Ülke, muhteşem tarihi, mükemmel iklimi ve arzu edilen şehirleri sayesinde milyonlarca insanı kendine çekmektedir. Bu nedenle daha uzun süreli veya kalıcı bir yaşam için Türkiye'ye taşınmayı istemek çok olağan bir durum sayılmalıdır. Bunu isteyen insanlar genelde Türkiye'de bir gayrimenkul satın almaya karar veriyorlar çünkü Türkiye'de yeni bir hayata başlamaka için gerekli oturma izinlerini almanın en uygun yollarından birini bu adım oluşturuyor.

Ancak yeni bir ülkeye taşınmak ve orada mülk satın almak gibi olumlu da olsa radikal bir karar, el yordamıyla hareket edilirse göz korkutucu olabiliyor. Bu nedenle Türkiye'de bir mülk satın alırken nelere dikkat etmeniz ve hangi adımları izlemeniz gerektiğine dair bir rehber sunmayı önemli ve gerekli buluyoruz.

Bir Konuma Karar Verin

Basit bir araştırma bile bir olasılıklar okyanusunu sağlam, yönetilebilir sayılı seçeneğe indirgemenize yardımcı olacaktır. Bu nedenle Türkiye'de emlak satın almanın ilk adımı muhtemelen en zor ve en önemli adımdır: Bir konuma karar vermek. Kendi araştırmanızı yapar ve bir konuma dair sağlam bir karar verirseniz bu gelecek hamleleriniz için sağlam bir temel oluşturacak ve odağınızı kaybetmenizi önleyecektir. Ek olarak, son yıllarda müşterilere çok yüksek sayıda seçenek sunulmasından ve emlak pazarının hızlı temposundan dolayı beğenip satın alınmak istenilen bir evin uygunluğu sorun olabilmektedir. Bu nedenle bir konuma karar verdikten sonra seçilen gayrimenkulün müsait olmaması durumunda hayl kırıklığına uğramamak için alternatiflerinizin olması önemlidir.

Bir konuma karar vermek, birçok faktörü göz önünde bulundurmayı gerektirir ve aslına bakılırsa oldukça kişisel bir tercihtir. Ancak bir gayrimenkulün değerindeetken olan; bir havaalanına erişilebilirlik, ana yollara, kentsel altyapıya ve sosyal kurumlara yakınlık gibi bazı önemli ve nesnel koşullar da söz konusudur. Dahası, Türkiye'de bir mülkün büyük bir depremden önce mi yoksa sonra mı inşa edildiğini bilmek de oldukça önemlidir. Bu yerin kentsel dönüşümünün gelecekte mülkün değeri üzerinde nasıl bir rol oynayacağı da dikkat edilmesi gereken hususlardan bir tanesidir.

 

Bir Gayrimenkule Karar Verin 

Sonraki büyük karar, yatırım yapmak istediğiniz mülkün türünü belirlemek olmalıdır. Bu adım birçok seçeneği barındırmaktadır fakat büyük olasılıkla bütçeniz, ihtiyaçlarınız, tercihleriniz ve birtakım diğer faktörler tarafından bu seçenekler daraltılacaktır. Fakat apartmanlar, villalar, süitler, geleneksel evler gibi birçok farklı tür mülkün sayısı yeni projelerin pazara sunduğu yeni seçenekler düşünüldüğünde bu adım da karmaşıklaşabilir. Türkiye'de satılık emlaklar sayılamayacak kadar çok ve satılık mülkler arasında alternatifler bulmak hiç zor olmasa da gereklidir.

Emlakçılar ve Avukatlarla Çalışın

Türkiye'de gayrimenkul satın almayı tasarlarken, daha önce Türkiye’de mülkiyet edinmiş müşterilerin yorumlarını, referanslarını kontrol etmeniz ve farklı emlakçıların sunduğu hizmetleri karşılaştırmanız şiddetle tavsiye edilir. Gayrimenkul satın alma işleminiz ciddi miktarda para içeren önemli bir yatırım hamlesi olacağından dolandırıcılığı ve sermaye kaybını önlemek için güvenilir bir emlakçı ile çalışmak son derece önemlidir. Çalışmak istediğiniz emlakçının gereklerinizi ve ne tür bir gayrimenkul aradığınızı anlaması ve yatırım yolculuğunuz boyunca kendi size yerel bir rehber gibi hizmetlerini sunması oldukça önemlidir. 

Ayrıca, Türkiye’den gayrimenkıl satın alacak kişilerin bir mülkün tüm bedelini alıcısına ödemeden önce özel ve tarafsız bir avukattan hizmet almaları da şiddetle tavsiye edilir. Bir gayrimenkul üzerinde ipotek olup olmadığı, gayrimenkulün ihtilaflı bir arsa üzerine inşa edilip edilmediği gibi önemli detayların da bir avukat aracılığı ile incelenmesi önemlidir.

 

Türkiye'yi Ziyaret Edin

Gayrimenkul satın almak görece zor bir iştir ve böyle bir satın alma işlemini gerçekleştirmek için büyük meblağlarda para gerekir. Türkiye'de gayrimenkul satın almayı planlayan herkese eğer mümkünse gayrimenkulü satın almadan önce Türkiye'yi ziyaret etmelerini tavsiye ediyoruz. Bu süreç güvene ihtiyaç duyulan bir süreçtir ve yanlış gidebilecek birçok değişken söz konusudur. Türkiye'yi ziyaret etmek size beraber çalıştığınız ve muhtemelen İnternet üzerinden iletişime geçtiğiniz temsilcilerle kanlı canlı bir şekilde tanışma fırsatı verecektir.

 

Mülkü İnceleyin 

Gayrimenkulün bulunduğu konuma doğrudan seyahat ederek mülkleri kendi gözlerinizle görme fırsatı yaratmanız lehinize olacaktır. Bu, peşine düştüğünüz mülk hakkında kapsamlı bir bilgi edinmenizi sağlayacaktır. Ne kadar profesyonel ve dürüst olurlarsa olsun, herhangi bir gayrimenkul satış temsilcisine güvenmenize gerek duymadan ve mülkü satın almadan önce yapabileceğiniz en iyi şey doğrudan bulunduğu yere seyahat edip mülkü yerinde incelemektir. İaveten, emlakçınızla yüz yüze görüşmek de önemli bir bağlılık kanıtıdır ve geliştirdiğiniz samimiyetle daha iyi şartlar için müzakere şansı da elde edebilirsiniz.

 

Fiyatını Sabitlemek İçin Ön Ödeme Yapın

Bir gayrimenkulde karar kıldıysanız ve almaya kesin karar verdiyseniz toplam tutarın küçük bir yüzdesini peşin ödemeniz veya fiyatını sabitlemek için bir miktar kapora ödemeniz tavsiye edilir. Bu ek adım bütçenizin dengesini fiyat dalgalanmalarına karşı korumanıza yardımcı olacaktır. 

İşlemleri Sizin Adınıza Yapması İçin Bir Temsilciye Vekaletname Verin

Bürokratik işlemler bir yerel vatandaş tarafından daha kısa sürede gerçekleştirilecektir. Gayrimenkul satın almak devlet kurumlarıyla işlem yapmayı ve belirli bir mevzuat bilgisine vakıf olmayı gerektirdiğinden satın alma sürecinin evrak işlerini sizden daha verimli bir şekilde sonuçlandıracak. bir temsilci atamanız faydalı olacaktır. Bu yalnızca zamandan tasarruf ederek satın alma sürecinin daha sorunsuz geçmesi için değil, güvenli bir seçenek olduğu için de tercih edilmelidir. Böylece  bürokratik aşamalarda satın alma sürecini aksatabilecek herhangi bir sorun önlenmiş olacaktır.

 

Son İmzalar ve TAPU 

Mülkiyet satın almanızı onaylayan imzalar atıldıktan sonra, satın alma işleminin resmi olarak kesinleşmesi 4 haftayı bulabilir. Bu süreçte vekaletname sahibi temsilciniz satın aldığınız mülkiyetin adınıza tescil edildiği onayını almalıdır. Son adım olarak alıcı ve satıcı sözleşmede tanımlanan yükümlülüklerini başarıyla tamamladıkları için TAPU belgeniz adınıza düzenlenecektir. Tebrikler, Türkiye'de satılık emlakın mülkiyeti artık resmi olarak size ait!

 

Türkiye'deki Güncel Piyasa Trendleri ve Fırsatlarından Haberdar Olun!
Ağımıza Katılın

Türkiye'deki Güncel Piyasa Trendleri ve Fırsatlarından Haberdar Olun!

Toplam E-posta Abone Sayısı 30.000+

Loading...