Neden Türkiye'de Arsa Yatırımı Yapmalısınız?

Türkiye son yıllarda arazi yatırımları yeni bir en yüksek seviye ile tanıştı. Arazi satışları son 5 yıl içerisinde sürekli bir artış gösterdi ve son olarak 2021 ylında tüm zamanların en yüksek seviyesine, 1.5 Milyon satışa ulaştı. Bu rakam, 1.18 Milyon satış elde edilen 2020 yılına göre %30'luk bir artışa işaret ediyor. Arazi satışları 2018'de 1,12 Milyon, 2017'de ise 1,14 Milyon satışa ulaşmıştı. Bu istikrarlı artışın Türkiye'nin yatırımcılara sunduğu avantajlar ve fırsatlar sayesinde olduğunun altının çizilmesi gerekiyor. Arazi alımlarına ciddi miktarda paralar yatırmak özünde titiz bir karar verme süreci olduğundan, bu yatırımların gerekçelerini belirlemek oldukça faydalıdır. Arazi yatırımları, araştırma ve kar potansiteli hesaplaması için büyük çaba gerektirir. Bu nedenle Türkiye'de arsa almanın avantajlarını ve püf noktalarını iyi belirtmek gerekir.

 

 

Neden Türkiye'de arsa yatırımı yapmalıyım?

 

Uygun Fiyatlar

Türkiye'de satılık bir arsa yatırımının en belirleyici özelliği fiyatıdır. Türkiye'deki arsa fiyatları geneli itibariyle oldukça uygun ve hatta çoğu durumda ucuz olarak da nitelendirilebilir. Arazi fiyatlarının bu seviyesi göz önünde bulundurulduğunda, bu durumun halihazırda inşa edilmiş inşaat projeleri ve hazır gayrimenkullere büyük bir tezat oluşturduğu rahatlıkla görülebiliyor.

 

Büyüme Potansiyeli

Türkiye'de gayrimenkule veya Türkiye'de satılık bir arsaya yatırım yapmak karlı bir getiri potansiyeline sahiptir. Bu projeksiyon genel olarak Türkiye ekonomisinin büyümesi ile doğru orantılıdır. Türk ekonomisinin büyüme ölçeği arsa yatırımlarının karlılık oranını da belirleyecektir. İlaveten, konut talebinin sürekli yüksek oluşundan dolayı yakın gelecekte imar izni olan bir arsanın değerinin artması da oldukça kuvvetli bir ihtimaldir.

Benzer bir karlılık potansiyeli, tarım arazilerinin önemli ölçüde verimli olması ve yüksek tarımsal üretim potansiyeline sahip oluşları nedeniyle tarla yatırımları için de geçerlidir. Söz konusu tarım arazileri zamanla değer kazanmaktadır ve özellikle de gıda ihracatı yapan yatırımcılar tarafından tercih edilmektedir.

Yüksek Tarımsal Üretim Potansiyeli

Türkiye topraklarının %30'unun tarıma elverişli olduğu bilinmektedir. Türkiye'de verimli toprakların genişliği tarımsal üretim amacıyla arazi edinen yatırımcılar için üst düzey bir üretim potansiyeli ve benzersiz bir avantaj sunmaktadır.

Satılık Geniş Araziler

Türkiye'de satılık arsalar ülkenin hemen hemen her bölgesinde bulunabilir. Bu durum her yatırımcı için çok önemli bir konumsal ve stratejik önem yaratır. Çoklu amaçlar için kullanılabilirlik, bir yatırımın bütün potansiyelini gerçekleştirmesi için sağlam bir temel oluşturur. Örnek vermek gerekirse; Bir yatırımcı tarım ürünleri üretmek isterse, verimli bir arazi bulmalıdır. Eğer bir yatırımcı ağır sanayiye yatırım yapmak isterse, ulaşım ve altyapu olanakları gelişmiş bölgelere yakın bir arazi daha avantajlı olacaktır. Türkiye söz konusu avantajları geniş satılık arazi portföyüyle yatırımcılarına sunabilmektedir.

 

Yeni Altyapı Projelerinin Sürekli Gelişimi

Altyapı projeleri arsa fiyatlarını artıran önemli bir katalizördür. Altyapı projeleri temelde, yatırım yapılacak bölgeye önemli miktarlarda kamu ve özel sektör kaynağının aktarılmasıdır. Bu yatırımın boyutu ne olursa olsun altyapı projeleri söz konusu bölgenin yatırım potansiyelini artırmakta ve bu da projelerin etki alanındaki arsaların değerinde yukarı yönlü harekete yol açmaktadır.

Kendi Mülkünüz İçin İlk Adım

Bir arazi parçasını boş bir tuvale benzetebiliriz. Bu boş tuvale kendi evinizi veya işiniz için bir mülkü resmedebilirsiniz. Bu çaba size ve zevklerinize mükemmel şekilde uyan, anahtar teslim bir evden daha güzel bir yuva olabilir. Ayrıca, bir inşaat geliştiricisinin aksine kar peşinde koşmayacağınız için bu ev daha uygun maliyetli de olacaktır.

Devlet Teşvikleri

Türkiye'de arsa yatırımı yapmak devlet teşviklerine açık bir girişimdir. Türk Hükümeti, ölçeği ne olursa olsun her türlü üretimi desteklemektedir. Bir arsa edinir ve onu mal-hizmet üretmek için kullanırsanız çeşitli devlet teşviklerini almaya da hak kazanırsınız. Bu da işinizi daha başarılı bir şekilde ilerletmenize ve yatırımlarınızdan daha ciddi getiriler elde etmenize yarayabilir.

Yatırım Yolu ile Türk Vatandaşlığı Fırsatı

Değeri 400.000 $ veüzeri olan arsa yatırımları da Yatırım Yoluyla Türk Vatandaşlığı fırsatını sağlamaktadır. Arazi ediniminin bu avantajı, özellikle arazinizi iş amaçlı kullanacaksanız, son derece faydalı olabilir. Türk Vatandaşı olacağınız için Türkiye'de iş yapan yabancı bir vatandaşa göre daha düşük vergilere tabii olduğunuz gibi teşviklere de hak kazanmış olursunuz.

 

 

Bir yabancı Türkiye'de bir araziye nasıl yatırım yapabilir?

Bir yabancı ülke vatandaşı Türkiye’de en fazla 30 hektarlık arazi satın alabilir. Söz konusu arazinin satın alınabilmes ayrıca arazinin askeri üslere veya stratejik alanlara yakın olmaması vb. ek koşullara dabağlıdır. Bir arazide kararkıldıysanız satın alma süreci bir ev satın alma süreciyle hemen hemen aynıdır: İlgili Tapu ve Kadastro Müdürlüğü şubesinde sözleşmeleri imzalayarak TAPU devrini gerçekleştirmek.

Bir yatırımcı Türkiye'de satın aldığı araziden nasıl faydalanabilir?

Hiç şüphe yok ki satın alınan arazinin konumu bu yatırımdan faydalanmadaki en büyük rolü oynayacaktır. Bir yatırımcı il ve ilçelere, belirli altyapılara (köprüler, mega projeler, yollar, kamu binaları vb.) yakın mesafede bir arazi satın aldıysa bunu pasif bir yatırım olarak değerlendirebilir. Bu, yatırımcının bir araziyi satın alıp elinde tuttuğu ancak arazinin değer kazanım potansiyeline güvendiği için bu varlığı aktif bir yatırıma dönüştürmemesidir. Bu durum yatırımcının söz konusu yatırımı/işyerini yönetmek için aktif çaba göstermek zorunda kalmadığı için bir yabancıya nispeten daha rahat bir yatırım seçeneği sunar.

Konut sağlamak için inşaat projeleri geliştirmek için de bir arazi satın alınabilir. Bu yaklaşım, yatırımlarınızı aktif olarak yönetmeyi, onları kontrol etmeyi ve denetlemeyi gerektirir. Ancak özen gösterilirse ve süreç başarılı bir şekilde yönetilirse çok yüksek oranda kar elde edilebilir.

Satın alınan bir arazi kar amacı ile kiraya da verilebilir. Bu özellikle tarımsal üretimde sık görülen bir pratiktir. Satın alınırsa maliyetli çok yüksek olabilecek geniş arazilerin işletme hakkı belirli bir sürelilğine satın alınabilir. Yani arazi bir süreliğine kiralanabilir. Kiralama satın almaya göre daha kısa vadeli bir yatırım türü olduğundan riskleri de küçültmekte faydalıdır.

 

Özet

 

Türkiye'de arsa yatırımı yapmak ile Türkiye'de gayrimenkul yatırımı yapmak benzer süreçlerdir. Benzerlikler sadece iki varlığın satın alma süreçleri ile değil, aynı zamanda değer belirleme kriterlerini de kapsamaktadır: Konum, kullanım alanı, TAPU niteliği, altyapı yatırımlarına yakınlık  gibi koşulları dikkate almak önemlidir. Fakat arsa yatırımı tamamiyle farklı girişimleri başlatabileceğiniz daha esnek bir yatırım olanağı sunmaktadır. Türkiye'nin sürekli büyüyen ekonomisi, altyapı yatırımları ve tarımsal üretime sunduğu teşvikler göz önüne alındığında, Türkiye'de arazi sahibi olmak geleceğe yönelik atılmış sağlam bir adımdır.

Türkiye'deki Güncel Piyasa Trendleri ve Fırsatlarından Haberdar Olun!
Ağımıza Katılın

Türkiye'deki Güncel Piyasa Trendleri ve Fırsatlarından Haberdar Olun!

Toplam E-posta Abone Sayısı 30.000+

Loading...